MG16B-060-AB-00
Manufacturer Part Number:
MG16B-060-AB-00
Manufacturer/Brand:
Nidec Components
Part of Description:
GEARMOTOR 160 RPM 12V PLANETARY
Stock Condition:
374
Manufacturer :
Nidec Components
Product Category :
Motors - AC, DC
Diameter - Shaft :
0.118" (3.00mm)
Encoder Type :
Features :
Function :
Gearmotor
Gear Reduction Ratio :
60
Length - Shaft and Bearing :
0.394" (10.00mm)
Motor Type :
Mounting Hole Spacing :
0.433" (11.00mm)
Operating Temperature :
Power - Rated :
Product Status :
Active
RPM :
160 RPM
Size / Dimension :
Round - 0.629" Dia (16.00mm)
Termination Style :
Wire Leads
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm) :
8.5 / 60
Torque - Rated (oz-in / mNm) :
5.66 / 40
Type :
DC Motor
Voltage - Rated :
12VDC