VG.ECI6360DK1.PP63.1.5
Manufacturer Part Number:
VG.ECI6360DK1.PP63.1.5
Manufacturer/Brand:
ebm-papst Inc.
Part of Description:
GEARMOTOR 800 RPM 48V PLANETARY
Stock Condition:
7
Manufacturer :
ebm-papst Inc.
Product Category :
Motors - AC, DC
Diameter - Shaft :
0.591" (15.00mm)
Encoder Type :
Features :
Function :
Gearmotor
Gear Reduction Ratio :
5
Length - Shaft and Bearing :
1.535" (39.00mm)
Motor Type :
Brushless (BLDC)
Mounting Hole Spacing :
2.047" (52.00mm)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Power - Rated :
Product Status :
Active
RPM :
800 RPM
Size / Dimension :
Round - 2.480" Dia (63.00mm)
Termination Style :
Wire Leads
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm) :
Torque - Rated (oz-in / mNm) :
623.3 / 4400
Type :
DC Motor
Voltage - Rated :
48VDC