FLTWC0311-14-0CS3098-1KF
Manufacturer Part Number:
FLTWC0311-14-0CS3098-1KF
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part of Description:
HOOK-UP STRND 14AWG 600V BLACK
Manufacturer :
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/27
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.089" (2.26mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyester
Jacket (Insulation) Thickness :
0.006" (0.15mm)
Jacket Color :
Black
Length :
Operating Temperature :
135°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 10208
Voltage :
600V
Wire Gauge :
14 AWG