CY7C1168KV18-550BZXC
- Manufacturer Part Number:
- CY7C1168KV18-550BZXC
- Manufacturer/Brand:
- Infineon Technologies
- Part of Description:
- IC SRAM 18MBIT PAR 165FBGA
- Manufacturer :
- Infineon Technologies
- Product Category :
- Memory
- Access Time :
- Clock Frequency :
- 550 MHz
- Memory Format :
- SRAM
- Memory Interface :
- Parallel
- Memory Organization :
- 1M x 18
- Memory Size :
- 18Mbit
- Memory Type :
- Volatile
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C (TA)
- Package / Case :
- 165-LBGA
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 165-FBGA (13x15)
- Technology :
- SRAM - Synchronous, DDR II+
- Voltage - Supply :
- 1.7V ~ 1.9V