CY7C2270KV18-550BZXI
Manufacturer Part Number:
CY7C2270KV18-550BZXI
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
IC SRAM 36MBIT PAR 165FBGA
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Memory
Access Time :
Clock Frequency :
550 MHz
Memory Format :
SRAM
Memory Interface :
Parallel
Memory Organization :
1M x 36
Memory Size :
36Mbit
Memory Type :
Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
165-LBGA
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
165-FBGA (13x15)
Technology :
SRAM - Synchronous, DDR II+
Voltage - Supply :
1.7V ~ 1.9V