CY7C1612KV18-250BZXC
Manufacturer Part Number:
CY7C1612KV18-250BZXC
Clock Frequency :
250 MHz
Memory Organization :
8M x 18
Memory Size :
144Mbit
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
165-LBGA
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
165-FBGA (15x17)
Technology :
SRAM - Synchronous, QDR II
Voltage - Supply :
1.7V ~ 1.9V