LPWI160808S1R0T
- Manufacturer Part Number:
- LPWI160808S1R0T
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- FIXED IND 1UH 1.7A 150 MOHM SMD
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 1.7A
- Current Rating (Amps) :
- 1.7 A
- DC Resistance (DCR) :
- 150mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.031" (0.80mm)
- Inductance :
- 1 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 1 MHz
- Material - Core :
- Metal Composite
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0603 (1608 Metric)
- Product Status :
- Obsolete
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- Supplier Device Package :
- 0603
- Tolerance :
- ±20%