55FB1511-16-7L-0CS2882
Manufacturer Part Number:
55FB1511-16-7L-0CS2882
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part of Description:
HOOK-UP DL STRND 16AWG BLACK
Manufacturer :
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/29
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.110" (2.79mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.008" (0.20mm)
Jacket Color :
Black
Length :
Operating Temperature :
150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
16 AWG