AS6C62256-55STCN
Manufacturer Part Number:
AS6C62256-55STCN
Manufacturer/Brand:
Alliance Memory, Inc.
Manufacturer :
Alliance Memory, Inc.
Product Category :
Memory
Access Time :
55 ns
Clock Frequency :
Memory Format :
SRAM
Memory Interface :
Parallel
Memory Organization :
32K x 8
Memory Size :
256Kbit
Memory Type :
Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
28-sTSOP
Technology :
SRAM - Asynchronous
Voltage - Supply :
2.7V ~ 5.5V