PQ3218-3R3-90-T
Manufacturer Part Number:
PQ3218-3R3-90-T
Manufacturer/Brand:
Standex Electronics
Part of Description:
FIXED IND 3.3UH 70A 1.1 MOHM TH
Manufacturer :
Standex Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
80A
Current Rating (Amps) :
70 A
DC Resistance (DCR) :
1.1mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.728" (18.50mm)
Inductance :
3.3 µH
Inductance Frequency - Test :
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-30°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
1.260" L x 0.886" W (32.00mm x 22.50mm)