55A1111-22-9-0-F871
Manufacturer Part Number:
55A1111-22-9-0-F871
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part of Description:
55A1111-22-9-0-F871
Manufacturer :
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up, Shielded
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
Solid
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.076" (1.93mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.008" (0.20mm)
Jacket Color :
White
Length :
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
22 AWG