BZX84-C2V4,235
Manufacturer Part Number:
BZX84-C2V4,235
Manufacturer/Brand:
Nexperia
Part of Description:
DIODE ZENER 2.4V 250MW TO236AB
Stock Condition:
9,900
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Single Zener Diodes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 1 V
Impedance (Max) (Zzt) :
100 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max :
250 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
TO-236AB
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
2.4 V