BZX55C6V2-TR
Manufacturer Part Number:
BZX55C6V2-TR
Manufacturer/Brand:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part of Description:
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35
Manufacturer :
Product Category :
Single Zener Diodes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 2 V
Impedance (Max) (Zzt) :
10 Ohms
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Power - Max :
500 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-35 (DO-204AH)
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2 V