BZX84C3V6-7-F
Manufacturer Part Number:
BZX84C3V6-7-F
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23-3
Stock Condition:
53,966
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 1 V
Impedance (Max) (Zzt) :
90 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Power - Max :
300 mW
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Tolerance :
±6%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.6 V