SZBZX84C6V8LT1G
Manufacturer Part Number:
SZBZX84C6V8LT1G
Manufacturer/Brand:
onsemi
Part of Description:
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3
Stock Condition:
16,998
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Single Zener Diodes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2 µA @ 2 V
Impedance (Max) (Zzt) :
15 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max :
225 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOT-23-3 (TO-236)
Tolerance :
±6%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.8 V