AT27C020-55PU
- Manufacturer Part Number:
- AT27C020-55PU
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- IC EPROM 2MBIT PARALLEL 32DIP
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Access Time :
- 55 ns
- Clock Frequency :
- Memory Format :
- EPROM
- Memory Interface :
- Parallel
- Memory Organization :
- 256K x 8
- Memory Size :
- 2Mbit
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TC)
- Package / Case :
- 32-DIP (0.600", 15.24mm)
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 32-PDIP
- Technology :
- EPROM - OTP
- Voltage - Supply :
- 4.5V ~ 5.5V