AT27BV1024-90JU-T
- Manufacturer Part Number:
- AT27BV1024-90JU-T
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- IC EPROM 1MBIT PARALLEL 44PLCC
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Access Time :
- 90 ns
- Clock Frequency :
- Memory Format :
- EPROM
- Memory Interface :
- Parallel
- Memory Organization :
- 64K x 16
- Memory Size :
- 1Mbit
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TC)
- Package / Case :
- 44-LCC (J-Lead)
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 44-PLCC (16.6x16.6)
- Technology :
- EPROM - OTP
- Voltage - Supply :
- 2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V