SST39SF040-55-4I-WHE
- Manufacturer Part Number:
- SST39SF040-55-4I-WHE
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- IC FLASH 4MBIT PARALLEL 32TSOP
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- Memory
- Access Time :
- 55 ns
- Clock Frequency :
- Memory Format :
- FLASH
- Memory Interface :
- Parallel
- Memory Organization :
- 512K x 8
- Memory Size :
- 4Mbit
- Memory Type :
- Non-Volatile
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Package / Case :
- 32-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 32-TSOP
- Technology :
- FLASH
- Voltage - Supply :
- 4.5V ~ 5.5V