AT93C86A-10SU-1.8-T
- Manufacturer Part Number:
- AT93C86A-10SU-1.8-T
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- IC EEPROM 16KBIT 3-WIRE 8SOIC
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- Memory
- Access Time :
- Clock Frequency :
- 2 MHz
- Memory Format :
- EEPROM
- Memory Interface :
- 3-Wire Serial
- Memory Organization :
- 2K x 8, 1K x 16
- Memory Size :
- 16Kbit
- Memory Type :
- Non-Volatile
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Package / Case :
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 8-SOIC
- Technology :
- EEPROM
- Voltage - Supply :
- 1.8V ~ 5.5V