BR24T16-WZ
- Manufacturer Part Number:
- BR24T16-WZ
- Manufacturer/Brand:
- ROHM Semiconductor
- Part of Description:
- IC EEPROM 16KBIT I2C DIP8K
- Manufacturer :
- ROHM Semiconductor
- Product Category :
- Memory
- Access Time :
- Clock Frequency :
- 400 kHz
- Memory Format :
- EEPROM
- Memory Interface :
- I²C
- Memory Organization :
- 2K x 8
- Memory Size :
- 16Kbit
- Memory Type :
- Non-Volatile
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Package / Case :
- 8-DIP (0.300", 7.62mm)
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 8-DIPK
- Technology :
- EEPROM
- Voltage - Supply :
- 1.6V ~ 5.5V