AT25160A-10TQ-2.7
- Manufacturer Part Number:
- AT25160A-10TQ-2.7
- Manufacturer/Brand:
- Atmel (Microchip Technology)
- Part of Description:
- IC EEPROM 16KBIT SPI 5MHZ 8TSSOP
- Manufacturer :
- Atmel (Microchip Technology)
- Access Time :
- 40 ns
- Clock Frequency :
- 5 MHz
- Memory Organization :
- 2K x 8
- Memory Size :
- 16Kbit
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TA)
- Package / Case :
- 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 8-TSSOP
- Voltage - Supply :
- 2.7V ~ 5.5V