AT93C66A-10TQ-2.7
- Manufacturer Part Number:
- AT93C66A-10TQ-2.7
- Manufacturer/Brand:
- Atmel (Microchip Technology)
- Part of Description:
- IC EEPROM 4KBIT 3-WIRE 8TSSOP
- Manufacturer :
- Atmel (Microchip Technology)
- Product Category :
- Memory
- Access Time :
- Clock Frequency :
- 2 MHz
- Memory Format :
- EEPROM
- Memory Interface :
- 3-Wire Serial
- Memory Organization :
- 512 x 8, 256 x 16
- Memory Size :
- 4Kbit
- Memory Type :
- Non-Volatile
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TA)
- Package / Case :
- 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 8-TSSOP
- Technology :
- EEPROM
- Voltage - Supply :
- 2.7V ~ 5.5V