24LC025T-I/OT
- Manufacturer Part Number:
- 24LC025T-I/OT
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- IC EEPROM 2KBIT I2C SOT23-6
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- Memory
- Access Time :
- 900 ns
- Clock Frequency :
- 400 kHz
- Memory Format :
- EEPROM
- Memory Interface :
- I²C
- Memory Organization :
- 256 x 8
- Memory Size :
- 2Kbit
- Memory Type :
- Non-Volatile
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Package / Case :
- SOT-23-6
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- SOT-23-6
- Technology :
- EEPROM
- Voltage - Supply :
- 2.5V ~ 5.5V