T1812-102J
Manufacturer Part Number:
T1812-102J
Manufacturer/Brand:
Tamura
Part of Description:
FIXED IND 1MH 50MA 40 OHM SMD
Manufacturer :
Tamura
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
50 mA
DC Resistance (DCR) :
40Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
1.5MHz
Height - Seated (Max) :
0.143" (3.63mm)
Inductance :
1 mH
Inductance Frequency - Test :
252 kHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
30 @ 252kHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.195" L x 0.150" W (4.95mm x 3.81mm)
Supplier Device Package :
1812
Tolerance :
±5%