SWS-0.90-330
Manufacturer Part Number:
SWS-0.90-330
Manufacturer/Brand:
Amgis
Part of Description:
FIXED IND 330UH 900MA 740MOHM SM
Manufacturer :
Amgis
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
900 mA
DC Resistance (DCR) :
740mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.435" (11.05mm)
Inductance :
330 µH
Inductance Frequency - Test :
20 kHz
Material - Core :
Iron Powder
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.701" L x 0.669" W (17.80mm x 17.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%