81044/12-12-9-L106
Manufacturer Part Number:
81044/12-12-9-L106
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part of Description:
HOOK-UP STRND 12AWG 600V WHITE
Manufacturer :
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
37/28
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.108" (2.74mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyvinyl Fluoride (PVF)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0031" (0.080mm)
Jacket Color :
White
Length :
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
12 AWG