16H240P.25
- Manufacturer Part Number:
- 16H240P.25
- Manufacturer/Brand:
- Remington Industries
- Part of Description:
- #16 HVY MAG WIRE, 240C NAT 4OZ
- Stock Condition:
- 50
- Manufacturer :
- Remington Industries
- Product Category :
- Magnetic Wire
- Conductor Material :
- Copper, Annealed Bare
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.055" (1.40mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Polyimide
- Length - Approximate :
- 20.0' (6.1m)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- MW 16-C
- Wire Gauge :
- 16 AWG