PCHC0605H-1R0M-RC
Manufacturer Part Number:
PCHC0605H-1R0M-RC
Manufacturer/Brand:
Allied Components International
Part of Description:
1.0uH+/-20% Pwr Choke Hi-Current
Stock Condition:
10
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
22A
Current Rating (Amps) :
16.5 A
DC Resistance (DCR) :
6.5mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.197" (5.00mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Carbonyl Powder
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%