SQ10B-1R0MHF
Manufacturer Part Number:
SQ10B-1R0MHF
Manufacturer/Brand:
ITG Electronics, Inc.
Part of Description:
FIXED IND 1UH 22A 4.05 MOHM SMD
Stock Condition:
1,400
Manufacturer :
ITG Electronics, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
33A
Current Rating (Amps) :
22 A
DC Resistance (DCR) :
4.05mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 130°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.492" L x 0.327" W (12.50mm x 8.30mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%