AIP0630GX-6R8MPBDG
Manufacturer Part Number:
AIP0630GX-6R8MPBDG
Manufacturer/Brand:
INPAQ Technology Co., Ltd.
Part of Description:
POWER INDUCTOR 7.7X6.5X3 3.3UH 2
Manufacturer :
INPAQ Technology Co., Ltd.
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
9.7A
Current Rating (Amps) :
5.2 A
DC Resistance (DCR) :
44.5mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
16.5MHz
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Inductance :
6.8 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Alloy Powder
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%