SC2511-1R0MHF
Manufacturer Part Number:
SC2511-1R0MHF
Manufacturer/Brand:
ITG Electronics, Inc.
Part of Description:
1UH, 20%, 8MOHM, 16.5AMP MAX. SM
Stock Condition:
3,000
Manufacturer :
ITG Electronics, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
16.5 A
DC Resistance (DCR) :
8mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
Material - Core :
Mounting Type :
Operating Temperature :
Package / Case :
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Size / Dimension :
0.291" L x 0.268" W (7.40mm x 6.80mm)