PC95ELT22X8-Z
Manufacturer Part Number:
PC95ELT22X8-Z
Manufacturer/Brand:
TDK Corporation
Part of Description:
FERRITE CORE ELT 6.54UH 1SET
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
0.41
Core Type :
ELH, PLT
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
27.3
Effective Length (le) mm :
66.2
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
1810
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Ungapped
Height :
0.237" (6.02mm)
Inductance Factor (Al) :
6.54 µH
Initial Permeability (µi) :
Length :
0.866" (22.00mm)
Material :
PC95
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
64.2
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
ELT 22 x 8
Tolerance :
±25%
Width :
0.693" (17.60mm)