T102/66/15-4C65
Manufacturer Part Number:
T102/66/15-4C65
Manufacturer/Brand:
FERROXCUBE
Part of Description:
FERRITE CORES ROUND
Manufacturer :
FERROXCUBE
Product Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
Core Type :
Diameter :
4.016" (102.00mm)
Effective Area (Ae) mm² :
Effective Length (le) mm :
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Gap :
Height :
0.591" (15.00mm)
Inductance Factor (Al) :
164.4 nH
Initial Permeability (µi) :
Length :
Material :
4C65
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Tolerance :
±25%