B65805N0250A048
Manufacturer Part Number:
B65805N0250A048
Manufacturer/Brand:
EPCOS (TDK)
Part of Description:
FERRITE CORE RM 250NH N48 2PCS
Stock Condition:
2,738
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
1
Core Type :
RM
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
20.8
Effective Length (le) mm :
20.8
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
433
Effective Permeability (µe) :
199
Finish :
Uncoated
Gap :
Gapped
Height :
0.207" (5.25mm)
Inductance Factor (Al) :
250 nH
Initial Permeability (µi) :
Length :
0.575" (14.60mm)
Material :
N48
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
RM 5
Tolerance :
±3%
Width :
0.268" (6.80mm)