U93/76/30-3C92
Manufacturer Part Number:
U93/76/30-3C92
Manufacturer/Brand:
FERROXCUBE
Part of Description:
CORES
Stock Condition:
1
Manufacturer :
FERROXCUBE
Product Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
Core Type :
U
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
Effective Length (le) mm :
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Height :
2.992" (76.00mm)
Inductance Factor (Al) :
Initial Permeability (µi) :
Length :
3.661" (93.00mm)
Material :
3C92
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
U 93 x 76 x 30
Tolerance :
Width :
1.181" (30.00mm)