ER41/7.6/32-3C92
Manufacturer Part Number:
ER41/7.6/32-3C92
Manufacturer/Brand:
FERROXCUBE
Part of Description:
FERRITE CORE
Stock Condition:
551
Manufacturer :
FERROXCUBE
Product Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
Core Type :
ER
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
Effective Length (le) mm :
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Height :
0.300" (7.60mm)
Inductance Factor (Al) :
Initial Permeability (µi) :
Length :
1.600" (40.64mm)
Material :
3C92
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
ER 41 x 7.6 x 32
Tolerance :
Width :
1.260" (32.00mm)