UR64/40/20-3F3
Manufacturer Part Number:
UR64/40/20-3F3
Manufacturer/Brand:
FERROXCUBE
Part of Description:
U AND UR CORES
Stock Condition:
3,243
Manufacturer :
FERROXCUBE
Product Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
Core Type :
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
Effective Length (le) mm :
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Height :
1.575" (40.00mm)
Inductance Factor (Al) :
Initial Permeability (µi) :
Length :
2.520" (64.00mm)
Material :
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Tolerance :
Width :
0.787" (20.00mm)