T63/38/25-3C94
Manufacturer Part Number:
T63/38/25-3C94
Manufacturer/Brand:
FERROXCUBE
Part of Description:
FERRITE CORES ROUND
Stock Condition:
4
Manufacturer :
FERROXCUBE
Product Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
0.497
Core Type :
Toroid
Diameter :
2.480" (63.00mm)
Effective Area (Ae) mm² :
306
Effective Length (le) mm :
152
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
46500
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Ungapped
Height :
0.984" (25.00mm)
Inductance Factor (Al) :
Initial Permeability (µi) :
Length :
Material :
3C94
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Tolerance :
±25%