PLT43/28/4.1-3C95
Manufacturer Part Number:
PLT43/28/4.1-3C95
Manufacturer/Brand:
FERROXCUBE
Part of Description:
FERRITE CORE
Stock Condition:
7,799
Manufacturer :
FERROXCUBE
Product Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
Core Type :
PLT
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
Effective Length (le) mm :
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Height :
0.161" (4.10mm)
Inductance Factor (Al) :
Initial Permeability (µi) :
Length :
1.700" (43.20mm)
Material :
3C95
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
PLT 43 x 28 x 4.1
Tolerance :
Width :
1.098" (27.90mm)