PDUMNV20HV2LX
- Manufacturer Part Number:
- PDUMNV20HV2LX
- Manufacturer/Brand:
- Tripp Lite by Eaton
- Part of Description:
- PDU MONITORED 208/230V 20A 18 C1
- Manufacturer :
- Tripp Lite by Eaton
- Product Category :
- Power Distribution, Surge Protectors
- AC Outlets :
- 20
- Approval Agency :
- CE, NOM, UL
- Connector - AC Input :
- IEC 320-C20, NEMA L6-20P
- Connector - AC Output :
- IEC 320-C13 (18), C19 (2)
- Cord Length :
- 10' (3.05m)
- Current - Max :
- 20A
- Energy :
- Features :
- Ethernet Control and Monitor Interface, Programmable Alerts, Load Meter
- Housing Material :
- Media Lines Protected :
- Mounting Type :
- Rack, Vertical
- Overload Protection :
- None
- Product Status :
- Active
- Region Utilized :
- North America
- Type :
- PDU (Power Distribution Unit)
- Voltage - Input :
- 208V, 230V