PDUMNV30HV2LX
Manufacturer Part Number:
PDUMNV30HV2LX
Manufacturer/Brand:
Tripp Lite by Eaton
Part of Description:
PDU MONITORED 208/240V 30A 36 C1
Manufacturer :
Tripp Lite by Eaton
Product Category :
Power Distribution, Surge Protectors
AC Outlets :
42
Approval Agency :
NOM, UL
Connector - AC Input :
NEMA L6-30P
Connector - AC Output :
IEC 320-C13 (36), C19 (6)
Cord Length :
10' (3.05m)
Current - Max :
30A
Energy :
Features :
Ethernet Control and Monitor Interface, Programmable Alerts, Load Meter
Housing Material :
Media Lines Protected :
Mounting Type :
Rack, Vertical
Overload Protection :
Circuit Breaker(s)
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Type :
PDU (Power Distribution Unit)
Voltage - Input :
200V, 208V, 240V