SR1212C-YZZC/W.196 NB2
Manufacturer Part Number:
SR1212C-YZZC/W.196 NB2
Manufacturer/Brand:
Boca Bearing Company
Part of Description:
1/2X3/4X10/51" SSTL C H R BEARNG
Stock Condition:
870
Manufacturer :
Boca Bearing Company
Product Category :
Bearings
Dynamic Load Rating :
Features :
Inner Diameter :
0.500" (12.70mm)
Material :
Stainless Steel
Outer Diameter :
0.750" (19.05mm)
Product Status :
Active
Static Load Rating :
Type :
Radial Bearing
Width :
0.196" (4.98mm)