PICOGLF10KW48V240VS
Manufacturer Part Number:
PICOGLF10KW48V240VS
Manufacturer/Brand:
AIMS Power
Part of Description:
10000 WATT INVERTER CHARGER
Stock Condition:
10
Manufacturer :
AIMS Power
Product Category :
DC to AC (Power) Inverters
AC Outlets :
2, Hardwire
Connector - AC Output :
NEMA 5-20R, Hardwire
Connector - Voltage Input :
Terminals, Junction Box
Features :
Power - Output Continuous :
10 kW
Power - Output Surge :
30 kW
Product Status :
Active
Region Utilized :
International
Remote Capability :
Yes
Size :
23.30" L x 16.30" W x 7.90" H (591.8mm x 414.0mm x 200.7mm)
Type :
Inverter
Voltage - Input :
48VDC, 240VAC
Voltage - Output :
120VAC, 240VAC