SH150T-3.00-38
Manufacturer Part Number:
SH150T-3.00-38
Part of Description:
FIXED IND 38UH 3A 50 MOHM TH
Current Rating (Amps) :
3 A
DC Resistance (DCR) :
50mOhm
Height - Seated (Max) :
0.386" (9.80mm)
Inductance :
38 µH
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Horizontal - Corner Terminals
Size / Dimension :
0.957" L x 0.925" W (24.30mm x 23.50mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%