SH50C-1.3-680
Manufacturer Part Number:
SH50C-1.3-680
Manufacturer/Brand:
Amgis
Part of Description:
FIXED IND 680UH 1.3A 200 MOHM TH
Manufacturer :
Amgis
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
1.3 A
DC Resistance (DCR) :
200mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
1.382" (35.10mm)
Inductance :
680 µH
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Material - Core :
Iron Powder
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
1.252" L x 0.701" W (31.80mm x 17.81mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%