SH150T-3.00-17
Manufacturer Part Number:
SH150T-3.00-17
Part of Description:
FIXED IND 17UH 3A 50 MOHM TH
Current Rating (Amps) :
3 A
DC Resistance (DCR) :
50mOhm
Height - Seated (Max) :
0.358" (9.10mm)
Inductance :
17 µH
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Horizontal - Corner Terminals
Size / Dimension :
0.614" L x 0.591" W (15.60mm x 15.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%