SH260C-4.3-10
Manufacturer Part Number:
SH260C-4.3-10
Manufacturer/Brand:
Amgis
Part of Description:
FIXED IND 10.2UH 4.3A 26 MOHM TH
Manufacturer :
Amgis
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
4.3 A
DC Resistance (DCR) :
26mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.690" (17.53mm)
Inductance :
10.2 µH
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Material - Core :
Iron Powder
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.580" L x 0.340" W (14.73mm x 8.64mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%