SH150C-1.5-250
Manufacturer Part Number:
SH150C-1.5-250
Manufacturer/Brand:
Amgis
Part of Description:
FIXED IND 250UH 1.5A 230 MOHM TH
Manufacturer :
Amgis
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
1.5 A
DC Resistance (DCR) :
230mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.937" (23.80mm)
Inductance :
250 µH
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Material - Core :
Iron Powder
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.827" L x 0.449" W (21.00mm x 11.40mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%