SH50C-5.0-36
Manufacturer Part Number:
SH50C-5.0-36
Part of Description:
FIXED IND 36UH 5A 20 MOHM TH
Current Rating (Amps) :
5 A
DC Resistance (DCR) :
20mOhm Max
Height - Seated (Max) :
1.059" (26.90mm)
Inductance :
36 µH
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Size / Dimension :
0.949" L x 0.598" W (24.10mm x 15.20mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%