SN74LVCZ240ADGVRG4
Manufacturer Part Number:
SN74LVCZ240ADGVRG4
Manufacturer/Brand:
Texas Instruments
Part of Description:
IC BUFFER INVERT 3.6V 20TVSOP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Current - Output High, Low :
24mA, 24mA
Input Type :
Logic Type :
Buffer, Inverting
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Bits per Element :
4
Number of Elements :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :
3-State
Package / Case :
20-TFSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
20-TVSOP
Voltage - Supply :
2.7V ~ 3.6V